2346 فرانیوز - سردرگمی سبزها برای "چهارشنبه سوری"

 

2346 - سردرگمی سبزها برای "چهارشنبه سوری" 11:10 بعد از ظهر


 

بعد از شکست سبزها در همه طرح‌های خود در ماه‌های اخیر، آن‌ها اکنون در حال رایزنی و تصمیم‌گیری درباره این موضوع هستند که آیا در آخرین چهارشنبه سال پروژه تازه‌ای را پیاده کنند یا نه که البته عده‌ای به موافقت و عده بیشتری نیز به مخالفت با آن پرداخته‌اند.

 

 

شبکه ایران: بیش از هشت ماه از زمان برگزاری انتخابات دهم می گذرد و نگاهی به عملکرد جریان موسوم به سبز در این مدت نشان می دهد که آن‌ها از کوچکترین فرصتی برای جنجال سازی و یا برگزاری تجمعات غیرقانونی بهره گرفته‌اند.

 

آن زمان که هنوز بدنه اجتماعی جریان موسوم به سبز دچار ریزش شدید نشده بود، علاوه بر مناسبت‌های معروف و شناخته شده، مراسم هفتم و چهلم کشته شدگان حوادث اخیر نیز می توانست بهانه‌ای باشد تا عده‌ای از حامیان این جریان با نمادهای سبز خود دور هم جمع شوند و علیه نظام و حمایت از سران خود شعار سر دهند.

 

با این حال با گذشت زمان و پس از آنکه بسیاری از پشت پرده‌ها در خصوص انتخابات دهم مشخص شد، رفته رفته بدنه اجتماعی جریان سبز دچار ریزش شد و کار به جایی رسید که برای دور هم جمع کردن سبزها تبلیغات گسترده در رسانه‌های زنجیره‌ای و بیگانه صورت می گرفت.

 

مراسم روز دانش آموز، روز دانشجو، دهه محرم و اخیراً راهپیمایی روز 22 بهمن همه بهانه‌هایی بود که جریان سبز از هفته‌ها قبل از آن تلاش بسیاری را برای به خیابان آوردن آشوبگران تدارک دیده بود اما جمعیتی بسیار کمتر از آنچه که انتظار می رفت را به خیابان ها کشاند تا باور به ریزش شدید پایگاه اجتماعی حامیان آقای موسوی عمق بیشتری پیدا کند.

 

اوج شکست پروژه‌های اغتشاش جریان سبز در روز 22 بهمن بود که علیرغم گسترده‌ترین تبلیغات در ماه‌های اخیر، حتی سناریوهای مختلف از جمله طرح موسوم به "اسب تروا" نیز کارساز نشد تا اختلافات بسیاری گریبانگیر حامیان این جریان شود.

 

در همین راستا تجربه کسب شده طی ماه‌های اخیر، این جریان را وادار کرده تا برنامه‌های آینده خود را در فضای منطقی و به دور از احساس در میان حامیان خود و شبکه‌های اجتماعی مجازی مورد بحث و گفت‌وگو قرار دهد.

 

ایجاد آشوب و اغتشاش در آخرین چهارشنبه سال موضوعی بود که اگرچه در میان تبلیغات برای ایجاد آشوب در راهپیمایی 22 بهمن، در رسانه‌های ضد انقلاب به طور مختصر به آن اشاره می شد اما پس از گذشت چند ساعت از راهپیمایی 22 بهمن و شکست طرح‌های مختلف آنان، بلافاصله مورد توجه قرار گرفت.

 

با این حال این بار به جای آنکه اعضای فرقه سبز درباره نحوه ایجاد آشوب و عرض اندام در آخرین چهارشنبه سال یا همان "چهارشنبه سوری" پیشنهادی بدهند، در سایت‌های ضد انقلابی چون بالاترین و جرس این موضوع مورد بحث قرار گرفته که آیا در این روز برنامه‌ای اجرا شود یا خیر.

 

در این میان برخی به موافقت و برخی نیز به مخالفت با هرگونه اقدامی در این روز پرداخته‌اند و هر کدام برای خود به دلایلی استناد کرده‌اند.

 

از جمله دلایل کسانی که موافق ایجاد آشوب در این شب هستند این است که در تاریکی شب قدرت عمل بیشتری دارند و می‌توانند به راحتی آشوب به راه بیاندازند.

 

برخی دیگر نیز با خوشبینی گفته‌اند که در این شب کار حکومت را یکسره خواهند کرد!

 

یکی از طرفداران این طرح در مطلبی که در سایت بالاترین منتشر کرده نوشته است: "چهارشنبه سوری یک فرصت برای جنبش است که بتواند ، اولا بیشماری سبزها را یکبار دیگر به خود سبزها و کودتاچیان بفهماند و هم باعث خنثی شدن بهره گیریهای کودتاچیان از 22 بهمن شود."

 

یکی دیگر از طرفداران فرقه سبز نیز نوشته است: "ما رژیم را سرنگون می کنیم، حتی اگر شده با ترقه کبریتی، فشفشه و پیت حلبی‌های آتش. فقط مامی و پاپی‌هایتان را از الان راضی کنید که اجازه بدهند چهارشنبه سوری از خانه بیرون بیایید."

 

با این حال مخالفان این طرح نیز با اشاره به شعار پرهیز از خشونت معتقدند هرگونه خشونت در این روز می‌تواند هزینه‌های بسیاری را برای سبزها به دنبال داشته باشد.

 

برخ دیگر نیز معتقدند با توجه به این‌که هرساله این مراسم تلفات بسیاری به همراه دارد در نتیجه اجرای هرگونه برنامه در این تاریخ می‌تواند تلفات به مراتب بیشتری به همراه داشته باشد.

 

البته شاید دلایل بسیار دیگری باشد که در پشت این دلایل نهفته است اما آنچه که این روزها در وهله اول با نگاهی به جریان سبز مشخص می‌شود، سردرگمی است که در میان آن‌ها برای برنامه‌های آینده خود به وجود آمده است و ادامه حیات این فرقه را با خطر جدی روبرو کرده است.

 

 


توسط : افشاری پنجشنبه 29 بهمن1388مرتبط با :اخبار سیاسی ( نظر فقط پیرامون خبر )

/ 0 نظر / 22 بازدید