انصراف نامزد معترض ریاست

نخست وزیر اوکراین و نامزد شکست خوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور امروز شنبه از پیگیری شکایت خود در مورد نتایج انتخابات و فرد پیروز آن انصراف داد.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، "یولیا تیموشنکو" که امروز در دادگاه بررسی شکایت انتخابات ریاست جمهوری سخن می گفت، اعلام کرد : از آنجا که هیچ پیشرفتی مشاهده نمی شود، از شکایت خود صرف نظر می کنم.

تیموشنکو به شدت نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اوکراین معترض بود و به دلیل شکایت وی کمیسیون برگزاری انتخابات، نتایج انتخابات را کان لم یکن اعلام کرده بود.

بر اساس این گزارش تیموشنکو مشروعیت نتیجه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را زیر سئوال برده و گفته بود نتایج این انتخابات را که به پیروزی یانوکویچ منجر شد، نمی پذیرد.

این در حالی است که ناظران بین المللی سلامت انتخابات ریایت جمهوری اوکراین را تائید کرده اند.

در همین رابطه سفارت آمریکا در اوکراین هم انتخابات را گام دیگری در تحکیم دموکراسی در این کشور توصیف کرده است.

یانوکویچ در بیانیه ای خطاب به تیموشنکو گفته بود که اساس و پایه دموکراسی خواست مردم است و رهبران دموکرات باید همواره نتیجه انتخابات را پذیرا باشند.

برنده انتخابات ریاست جمهوری اوکراین گفته است که کشورش نیاز به بحران جدیدی ندارد.

در اوکراین طی چند سال گذشته بن بست سیاسی حاکم بوده است. تحلیلگران می گویند به چالش گرفتن انتخابات از سوی یولیا تیموشنکو می تواند این بی ثباتی را طولانی تر کند.

این تحلیلگران می گویند ادامه نخست وزیری تیموشنکو منجر به ادامه یافتن بن بست سیاسی در اوکراین می شود.

ویکتور یانوکویچ گفته است وی مایل است اتئلاف جدیدی تشکیل دهد و شاید انتخابات پارلمانی پیش از موعد برگزار کند.

ویکتور یانوکویچ در سال 2004 میلادی به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری متهم شد و اعتراض های گسترده مخالفانش به "انقلاب نارنجی" اوکراین و روی کار آمدن ویکتور یوشچنکو منجر شد
/ 0 نظر / 18 بازدید