۲۸ بهمن ۱۳۸۸ (۱۶:۱ب.ظ)

۲۸ بهمن ۱۳۸۸ (۱۶:۱ب.ظ)
رئیس قوه قضائیه:
اگر دستگاه قضائی بر اساس حرف دیگران عمل کند، دچار چالش‏های جدی می‏شود
خبرگزاری موج -
در شرایط بعد از انتخابات عده‌ای دستگاه قضائی را به کندی و یا اهمال در رسیدگی به اتهام آشوبگران و فتنه‌انگیزان متهم می‌کردند و عده ای برخوردهای قانونی دستگاه دادرسی با متهمان و آشوبگران را تجاوز به حقوق شهروندی پنداشته‌اند.

به گزارش موج به نقل از اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضائیه، آیت ا… آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در دیدار از سازمان قضائی نیروهای مسلح هدف غایی دستگاه قضائی را اقامه عدل بر اساس شرع مقدس و قانون دانست و تاکید کرد: نباید در مسیر قضاوت در پیچ و خم‌های روزمرگی گرفتار شویم و هدف اصلی خود یعنی عمل به معیار حق را فراموش کنیم.
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: قضاوت و شخص قاضی به طور مستمر در مسیر لغزش و خطر است و باید برای اینکه در این مسیر به بیراهه نرود، مدام ذکر حق در وجودش جاری باشد و با یاد هدف اصلی و اجرای دقیق قانون به گمراهی نرود.
آیت ا... آملی لاریجانی کار قضاوت را بسیار حساس و خطیر ذکر کرد و تصریح کرد: قضات در فرآیند رسیدگی، در معرض خطرها و چالش های مختلفی هستند و باید همواره به خطرات و چالش های پیش رو واقف باشند.
وی با تاکید بر اینکه هدف اصلی دستگاه قضائی اقامه عدل و فصل خصومات و احقاق حقوق مردم است اذعان داشت: فراموشی هدف، همواره انسان را از مسیر درست، منحرف می‌کند و دستگاه قضائی گاهی در پیچ و خم های مسیر گرفتار می شود و هدف اصلی فراموش می‌شود و به تبع آن مشکلات زیادی به وجود می‌آید.
رئیس قوه قضائیه داشتن نیروهای مسلح سالم و قوی و عملگرائی در چهارچوب قانونی را از اهداف نظام جمهوری اسلامی دانست و بیان کرد: در قانون اساسی پیش بینی شده است که بخشی از دستگاه قضائی به جرایم خاص نظامی و انتظامی بپردازد، در حالیکه این برخوردها به لحاظ حساسیت موضوع نیازمند ظرافت خاصی در رسیدگی‌ها است.
آیت ا... آملی لاریجانی در ادامه با تبیین وظیفه و رسالت دستگاه امنیتی، نظامی و انتظامی اظهار داشت: قانون سرفصل جداگانه‌ای برای رسیدگی به جرایم نظامی در نیروهای مسلح تدوین کرده است که دستگاه قضائی موظف به انجام آن است. اما باید با توجه به حساسیت و ماموریت ویژه نیروهای مسلح، رسیدگی قضائی با تامل و دقت نظر باشد که موجب دلسردی نیروهای خدوم نشود.
وی خطاب به قضات توصیه کرد: هیچگاه آخرت خود را به دنیای دیگران نفروشند و در مسیر حق گام بردارند و برای رعایت حال ظالمی از مسیر حق منحرف نشوند و باید برای اقتدار نظام و دستگاه قضائی، همواره در مسیر قانون و عدالت عمل کرد.


/ 0 نظر / 17 بازدید