یام نوروزى به مناسبت آغاز سال 1389 / سال «همت مضاعف و کار مضاعف» یکشنبه هفتم فرو

محبوب ترین شخصیت سیاسی 10 سال اخیر شنبه چهاردهم فروردین 1389 7:12

حضرت آیت الله خامنه ای محبوب ترین و میرحسین موسوی منفورترین شخصیت سیاسی 10 سال اخیر ایران

طی 10 روز پایان سال (سال 1388)، نمایندگی موسسه ادویزر استیت در ایران اقدام به نظرسنجی از هم‌وطنان گرامی نموده است. این نظر سنجی حاوی اطلاعاتی قابل توجه است که در ذیل به آن اشاره میکنیم

مشخصات جمعیت نمونه:

کل جمعیت نمونه : 14500 نفر

تفکیک جمعیت بنابر جنسیت : 50% زن 50% مرد

تفکیک جمعیت بر اساس دهک سنی : 39% (20 تا 30سال) 24% (40 تا 50 ) 17% (50 تا 60) 15% (30 تا 40) 3.5% ( کمتر از 20 سال) 1.5% (بیشتر از 60 سال)

تفکیک جمعیت بر اساس شهری/روستایی : 83% شهری (" 67% مرکز استان /16% شهرستان") 17% (روستایی)

 

تفکیک جمعیت بر اساس استان‌های هدف : 43% (تهران) 22% (اصفهان) 19% (فارس) 16% ( آذربایجان غربی)

تفکیک جمعیت بر اساس میزان تحصیلات: 27% (دانشجو) 20.3% (کارشناسی و بالاتر) 17.8% (طلبه حوزه علمیه) 20.7% (دیپلم) 14.2% (کمتر از دیپلم)

نتایج بدست آمده :

تذکر : مطالب ذیل عینا سوال و جواب های پرسشنامه نیست ، بلکه نتایج نهایی بدست آمده می باشد.

 

اقتصادی:

مهمترین مشکل اقتصادی جامعه در 10 سال اخیر :

63.5% تورم 21% بیکاری 10.2% مسکن 5.3% بیمه

بهترین رخداد اقتصادی در 10 سال اخیر :

41% طرح مسکن مهر 28.3% طرح تحول اقتصادی 19.4% کاهش نرخ سود بانکی 11.3% سهمیه بندی بنزین

بهترین عملکرد اقتصادی دولت در 10 سال اخیر در کدام سطح بوده است :

 

53.1% بهسازی زیرساخت های اقتصادی 24.6% توسعه فعالیت های عمرانی 13.8% مدیریت مصرف 8.5% کنترل قیمت ها

 

در مجموع عملکرد اقتصادی دولت را در 10 سال اخیر چگونه ارزیابی می کنید :

57.9% مثبت 34.3% منفی 7.8% بدون نظر

 

سیاسی (داخلی)

محبوبترین شخصیت سیاسی کشور در 10 سال اخیر :

82.2% سید علی خامنه ای 8.6% محمود احمدی  نژاد 5.7% سید محمد خاتمی 3.5% میرحسین موسوی

منفورترین شخصیت سیاسی کشور در 10 سال اخیر :

71.4% میر حسین موسوی 19.3%سید محمد خاتمی 6.9% محمود احمدی نژاد

شیرین‌ترین رخداد سیاسی 10 سال اخیر : (توضیحی)

 

46.8% تبلیغات و انتخابات ریاست جمهوری دهم (و مرتبط با آن) 24.9% راهپیمایی 22 بهمن 88 (ومرتبط با آن) 21.5% ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد(و مرتبط با آن) 5.3% حوادث پس از انتخابات در مخالفت با نظام(و مرتبط با آن) 1.5% غیره...

 

تلخ ترین رخداد سیاسی 10 سال اخیر: (توضیحی)

84.2% حوادث پس از انتخابات (و مرتبط با‌آن "با اکثریت:حوادث روز عاشورا") 8.1% انتخاب محمود احمدی نژاد (و مرتبط با آن) 4.3% برخورد با مخالفین نظام (و مرتبط با آن ) 3.1% حضور اسفندیار مشایی در دولت (و مرتبط با آن) 0.3% غیره...

نظام جمهوری اسلامی ایران:

96.9% آری 2.4 خیر 0.7 بدون نظر

سیاسی (خارجی)

عملکرد ایران در قبال مسئله فلسطین و لبنان :

79.2% باید حمایت کنیم 10.3% بدون موضع گیری باشیم 7.1% منافع خودمان را در نظر بگیریم 1.8% باید از اسرائیل حمایت کنیم 1.6% بدون نظر

برقراری رابطه با دولت آمریکا :

66.8% قطع کلیه ی روابط 15.5% برقراری رابطه اقتصادی 13.6% برقراری رابطه فرهنگی و هنری 4.1% برقراری کل روابط

اولویت ایران جهت ایجاد رابطه با کشورهای دیگر:

38.2% کشورهای آمریکای جنوبی 26.6% کشورهای اروپایی 19.2% کشورهای شرق و شمال آسیا 16% کشورهای آفریقایی

جامعه

مهمترین مشکل فرهنگی جامعه در 10 سال اخیر:

34.7% تضعیف بنای خانواده 29.4% گسترش فساد مدرن (با اولویت موسیقی / سایت های مبتذل) 21.5% گسترش اعتیاد 14.4% گسترش بی حجابی

 

مهمترین روند فرهنگی جامعه در 10 سال اخیر :

 

43.3% ارتقاء امنیت اجتماعی (با اولویت مبارزه با ارازل/ بی حجابی) 29.1% ایجاد روحیه ی خودباوری 20.8% مبارزه با بی سوادی 6.8% اعطای مجوز به گروه های موسیقی/سینمایی

 

مهمترین (اولویت) نیاز فرهنگی جامعه :

41.7% تحکیم بنای خانواده 27.4% ایحاد روحیه ی خودباوری 18.5% برخورد با بی حجابی 12.4% توسعه فعالیت های هنری

بهترین ابزار جهت ارتقاء سطح فرهنگی جامعه:

56.2% نظارت های مردمی 20.1% ابزار هنر (با اولویت سینما) 14.8% بحث های علمی 8.9% برخورد قهری (انتظامی)

نوشته شده توسط مجدسینا  | لینک ثابت | نظر بدهید

 

دشمن ملت شنبه چهاردهم فروردین 1389 7:12
بیانیه‌هایی که موسوی علیه ملت و جمهوری اسلامی صادر کرد

 

 بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی، علت اصلی شکل گیری و تداوماغتشاشات ماه های پس از انتخابات را ناشی از تحریک میرحسین موسوی از طریق بیانیه های تندش علیه نظام جمهوری اسلامیدانسته اند.

هر چند فتنه اخیر باحضور بی نظیر ملت ایران در صحنه و درایت رهبر معظم انقلاب به شکست انجامید اما 17 بیانیه ای کهآقای موسوی موظف به صدور آن شد،علاوه بر تشویق و تحریک به ادامهاغتشاشات خیابانی، موج گسترده ای از اهانت و تهمت به ملت بزرگ ایران وجمهوری اسلامی و مسئولان ارشد کشور بود.

این بیانیه ها که با استقبال و پوشش گسترده ضدانقلاب خارج نشین، محافل غربی و رسانه هایشان روبرو شد، علی رغم اعتراضات و هشدار متعدد ملت ایران به سران فتنه همچنان تداوم یافت تا جاییکه که به عدد هفده رسید.

حتی اخیرا یک منبع آگاه هم اعلام کرد کهدر جلسه "اتاق فکر فرقه سبز"، آقای موسوی موظف شده است که به مناسبت روز 12 فروردین بیانیه ای دیگری علیه جمهوری اسلامی صادر کند.

از این رو نگاهی به بخشی از بیانیه های هفده گانه میرحسین، در شرایط کنونی خالی از لطف نیست.

*قبول شکست در وقت اضافه

میرحسین موسوی در نهمین بیانیه خود، هرچند به زعم خود مشروعیت سیاسی دولت دهم را نپذیرفت اما به طور ضمنی نتایج انتخابات را قبول کرد و با اشاره تلویحی به قطعی شدن ریاست جمهوری احمدی نژاد، ادعا کرد: از این پس دولتی خواهیم داشت که از نظر ارتباط با ملت در ناگوارترین شرایط به سر می برد.

این بیانیه موسوی در شرایطی منتشر شد که آخرین نظرسنجی یک نهاد معتبر رسمی حاکی از کاهش بیش از 70 درصدی محبوبیت وی در سطح کشور بوده و در این راستا حتی همراهی هوادارانش در تهران هم به شکل محسوسی کاهش یافته بود.

* حمله به دولت به بهانه سقوط هواپیما!

در آخرین روز تیرماه 88، میرحسین موسوی پس از گذشت پنج روز از رخ دادن سانحه سقوط هواپیمای تهران-ایروان تصمیم به ابراز تسلیت به مردم کشور گرفت.

هر چند صدور این بیانیه به خاطر سقوط هواپیما بود اما موسوی این موضوع را بهانه ای برای حمله به دولت و نظام قرار داد و مدعیکم‌ارزش شدن جان انسانها را در نظر مسئولین و دولتمردان شد.

اما میرحسین موسوی در حالی از خطر کم ارزش شدن جان انسان ها در نظر دولتمردان سخن گفت که با تمکین نکردن به رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری، حامیان خود را برای برپایی تظاهرات و تجمعات غیر قانونی به خیابان فرا خواند و به همین خاطر باعث کشته و زخمی شدن صدها تناز مردم بی گناه در جریان آشوب های مختلف شد.

*قوه قضاییه هم تقلب کرده!

کاندیدای شکست خورده دهمین انتخابات ریاست جمهوری در دهمین بیانیه خود و همزمان با برگزاری دادگاه متهمین کودتای مخملی، ‌قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران را هم متهم به تقلب کرد!

وی در واکنش به اولین دادگاه رسیدگی به پرونده اغتشاشات سال گذشته نوشت که از دادگاهی که همه چیزش تقلبی است انتظار دارند عدم وقوع تقلب در انتخابات را اثبات کند.

او علیرغم تاکید چندباره ابطحی و عطریانفر به صادقانه بودن سخنانشان در دادگاه و پشیمانی‌شان از آنچه درباره تقلب در انتخابات گفته و یا نوشته بوده اند، آنها و دیگر معترفین را انسان هایی "له شده" توصیف کرد که "به آنچه ملزم شده اند"، اقرار کردند .

*مفتخر به حمایت شیخ ساده لوح

آقای موسوی در یازدهمین بیانیه اش بر "توهم تقلب در انتخابات" تاکید کرد!

وی همچنین در این بیانیه صانعی و منتظری را مراجع تقلیدی خواند که هر چه در توان داشته‌اند در حمایت از او به کار بسته‌اند.

کاندیدای شکست خورده انتخابات دهم در ادامه به "تشکیلات راه سبز امید" اشاره کرد و گفت که به این دلیل برای جنبش خود عنوان "راه" را استفاده کرده تا اگر در میان "راه" شکست خوردیم نا امید نشویم!

اما جالب ترین خواست او در این بیانیه به تقاضای او برای شناسایی و مجازات سران اصلی حوادث پس از انتخابات مربوط است! آقای موسوی البته به شخصی خاصی اشاره نکرد.

در مجموع بیانیه میرحسین موسوی بیشتر به دلنوشته‌ای می‌ماند که سیری تخیلی در فضای سیاسی کنونی انجام داده است.

* صدور بیانیه جدید همزمان با زنده شدن کشته شدگان ادعایی!

در حالی که قطار بیانیه های موسوی به ایستگاه دوازدهم می رسید، وی از آنچه حوادث سهمگین آینده خواند، احساس خطر کرد!

او پیش از این، عبارت "احساس خطر" کردن را به عنوان علت حضورش در انتخابات ذکر کرده بود. موضوعی که در مناظره های انتخاباتی چندین بار بیان شدن اما پس از انتخابات و با شکل گیری آشوب ها معنای اصلیخود را بر همگان آشکار کرد.

هرچند دستگیری علیرضا بهشتی و مرتضی الویری توسط نیروهای محافظ امنیت منجر به صدور این بیانیه شده بود اما همچون دیگر مواضع ماه های اخیر میرحسین با استقبال رسانه‌های بیگانه همراه شد و بلافاصله بر صدر اخبار آن‌ها نشست.

این بیانیه در شرایطی منتشر شد که با صدور حکم بازداشت معاون میرحسین موسوی از سوی دادستان جدید تهران، احتمال دستگیری وی و دیگر سران اغتشاشات بیش از همیشه قوت یافته بود.

ناگفته نماند علی رضا بهشتی به این دلیل دستگیر شده بود که در شهریور 88 با انتشار لیستی جعلی، مدعی کشته شدن 72 نفر در حوادث اخیر شد و پروژه "72 تن سازی" را رقم زد؛ پروژه‌ای که در همان ایامکشته های دروغینش زنده شدند و با اعتراض به درج نامشان در لیست کمیته پیگیری امور آسیب دیدگان، این پروژه را با شکست روبه رو کردند.

*سکوت در برابر "نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران"

برگزاری جشن تولد برای میرحسین موسوی در روز هفتم مهرماه(شش ماه زودتر از تولد واقعی او)بهانه صدور سیزدهمین بیانیه این رهبر اصلاح طلب شد.

با وجود اینکهرسانه‌های اپوزیسیون خارجی ‌کوشیدند تا با این بهانه فضای دانشگاه‌ ها را در ابتدای سال جدید تحصیلی ناآرام کنند و این ناآرامی را به بیرون از دانشگاه‌ها بکشانند اما با انتشار تصویر برگ اول شناسنامه میرحسین در برخی از سایت‌های خبری، ادعای نادرست دیگری در کارنامه سبزها ثبت و مشخص شد که روز تولد موسوی نه روز هفتم ماه مهر بلکه یازدهم اسفند بوده و این موضوع تنها بهانه‌ای برای ایجاد ناآرامی بوده است.

هرچند موسوی در سیزدهمین بیانیه خود حواشی روز قدس را متذکر شده بود، با این حال وی هیچ اشاره‌ای به شعارهای ساختارشکنانه و دشمن‌پسند سبزها در راهپیمایی روز قدس نظیر "نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران"، و "جمهوری ایرانی"و همچنین روزه خواری آشکار حامیانش نکرد و در این باره سکوت را بهترین گزینه دید.

وی در پایان این بیانیه نیز بار دیگر دولت را بدون سند و مدرک متهم کرد و مدعی شد، سیاست خارجه غلط و میلیاردها دلار در کشور گم شده است!

*16آذر نشد 17 آذر، 17آذر نشد 18آذر!

16 آذر، روز دانشجو، بهانه انتشار بیانیه شانزدهم مهندس موسوی بود.

وی در این بیانیه ضمن اعتراف به ریزش نیروهای منتسب به وی در سطح جامعه و دانشگاه، هیچ اشاره ای به ماهیت نامگذاری این روز و علت شهادت دانشجویان معترض به سفر رییس جمهور آمریکا به ایران در سال 1332 نکرد.

رویه ای که او در بیانیه شانزدهم خود به مناسبت 13 آبان –روز مبارزه با استکبار و تسخیر لانه جاسوسی- نیز دنبال کرده بود و به جای پرداختن به اصل ماجرا که استکبارستیزی ملت ایرانبود، متهم کردن جمهوری اسلامی رادر پیش گرفت و حتی از آمریکا که نماد استکبار محسوب می شود، هم هیچ نامی نبرد.

میرحسین در ادامه این بیانیه، ادعای خود درباره "تقلب" را تکرار کرد اما همچون دفعات قبل حتی یک برگ سند درباره این ادعا ارایه نداد.

نامزد اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری دهم همچنین آشوبگران را به ادامه اغتشاش در روزهای 17 و 18 آذر دعوت کرد و خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی یادآور شد که می توان در روزهای دیگر هم اغتشاش کرد: "۱۶ آذر دانشگاه را تحمل نمی‌کنید. ۱۷ آذر چه می‌کنید؟ ۱۸ آذر چه می‌کنید؟".

تلاش موسوی برای تداوم آشوب‌ها و تحریک احساسات دانشجویان در حالی در آذر سال گذشته صورت می گرفت که افکار عمومی و نمایندگان ملت در پارلمان منتظر محاکمه متهم ردیف اول "اغتشاشات پس از انتخابات" بودند.

*بیانیه ای که داد خاتمی را هم درآورد!

جنجال برانگیزترین بیانیه موسوی پس از آن اعتراض بسیاری از مردم و مسئولان را در پی داشت که وی در این بیانیه هتاکان عاشورای حسینی سال گذشته را "مردمی خداجوی" و "عزاداران حسینی" نامید.

در این بیانیه که پیشوند "هفدمین" را به یدک می کشید، نه تنها هیچ اعتنایی به خواسته صریح ملت برای "ابراز برائت و بیزاری از هتاکان به قرآن مجید و روز عاشورا" نکرد که حتی آقای موسوی عاملان جسارت روز عاشورا را همراهان خود خواند و از رفتار آنان در این روز "دفاع" کرد.

آقای موسوی در ادامه بیانیه آخرش، رسانه ملی را به دلیل پخش فیلم اقدامات هواداران او به "بی عقلی" و "بی انصافی" متهم کرد و اهانت به قرآن، عاشورا و پاره کردن عکس حضرت امام را از سوی حامیانش "اتهامی مضحک" خواند: "مضحک است که بما تهمت اهانت به قرآن ، عاشورای امام حسین یا پاره کردن عکس حضرت امام قدس سره زده شود". البته وی اشاره ای به اینکه هتاکان روز عاشورا همزمان با کف و سوت زدن و حمله به عزاداران تهرانی، نام وی را فریاد زده و عکس او و کروبی را در دست داشتند نکرد.

پس از این بیانیه موهن میرحسین، تلویزیون "بی‌بی‌سی فارسی" که نقشی اساسی در راهبری اغتشاشگران پس از انتخابات ایران داشته بود، ضمن "خیرخواهانه" دانستن بیانیه جدید موسوی، آن را "دعوتی برای ایجاد آرامش و یافتن راه حل سیاسی" توصیف کرد و با "تندرو" خواندن حامیان انقلاب اسلامی، گفت که این بیانیه آنان را متقاعد نکرده که "بحران" ایران جدی است.

هرچند برخی بندهای بیانیه هفدهم میرحسین برخی به اصطلاح اصولگرایان مخالف دولت نظیر آقای رضایی را به تکاپو واداشت تا مفری برای بازگشت موسوی به مجموعه نظام بیابند اما حمایت موسوی از هتاکان عاشورا صدای برخی از سران اصلاحات را درآورده و به اصطلاح آش آنقدر شور شده بود که صدای آشپز را هم درآورد!

در همین زمینه سید محمد خاتمی، رئیس بنیاد باران، درباره این موضع میرحسین اظهار داشته بود: موسوی نباید آشوبگران روز عاشورا را که جمعی اوباش بودند، به "مردان خدا جو" تعبیر می‌کرد. در جریان تخریب‌ها و آشوب‌ها، آشوبگران اقداماتی خیلی بدی انجام دادند که قابل توجیه و دفاع نیست.

*وظیفه جدید "مهندس"

گفتنی است میرحسین براساس تصمیم اتخاذ شده در آخرین نشست محفلی سران فتنه، موظف شده است تا در ادامه سریال بیانیه‌نویسی‌های خود، موج دیگری از تهمت‌های بدون سند را علیه نظام بیان کند.

موسوی بنا دارد که این بیانیه را به مناسبت دوازدهم فروردین سالروز رای 99 درصدی مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران صادر کند.

به گفته سیاسیون، تلاش جدید میرحسین با هدف احیای فرقه سبز و ایجاد امید در آن صورت می گیرد چرا که موسوی در سخنانی که به مناسبت سال جدید منتشر کرد، هواداران دچار ریزش شده خود را به مبارزه اجتماعی و مقاومت دعوت کرده بود.

البته متقاعد کردن اپوزیسیون و دشمنان خارج نشین جمهوری اسلامی به زنده بودن فرقه سبز و در نتیجه ادامه حمایت ها از این فرقه، به عنوان دیگر علت این تحرک ها عنوان شده است. گفتنی است که موج حمایت دشمنان از سران اصلاحات، همزمان با افزایش موضع گیری سران این جریان علیه نظام، رشد صعودی داشته است.

نوشته شده توسط مجدسینا  | لینک ثابت | نظر بدهید

 

کالبدشکافی فتنه هشتاد و هشت شنبه چهاردهم فروردین 1389 7:11
کالبدشکافی فتنه هشتاد و هشت منتشر شد
 کتاب «کالبدشکافی فتنه هشتاد و هشت» از سوی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) منتشر شد.

این کتاب بیانات رهبر معظم‌انقلاب از اول فروردین سال 88 در حرم امام رضا (علیه‌السلام) تا سخنان ایشان در جمع مبلغان مذهبی در آستانه ماه محرم را شامل می‌شود. این کتاب در پنج فصل با محوریت بیانات رهبر معظم انقلاب در قالب نمودار درختی تنظیم شده است که در فصل اول محور مواضع و نظرات رهبری پیش از انتخابات، اهمیت انتخابات، شاخصهای انتخاب فرد اصلح و وظایف نامزدها بیان شده است.

در محور دوم به مواضع مقام معظم رهبری در هفته اول پس از انتخابات، زیر محورهای تجزیه و تحلیل‌های رهبری در خصوص انتخابات و آسیب شناسی آن، توصیه هایی در مورد عوامل نقش آفرین در این جریان و جهت گیری‌های دشمن و هشدارها و راهکارهای مقابله با آن (پایبندی به قانون) آمده است.

فصل سوم نیز به تحلیل‌های رهبری در خصوص حوادث پس از انتخابات، ماهیت حوادث، تبیین ماجرا، بازیگران در صحنه، راهکارها و درس‌هایی که این حادثه به ما می‌دهد می‌پردازد. در فصل چهارم نیز به مفهوم بصیرت، راه‌های بصیرت بخشی و الزامات آن پرداخته شده است و فصل پنجم نیز به مفهوم جنگ نرم، خواست دشمن از راه اندازی جنگ، راههای مواجهه و مقابله با آن، افراد نقش آفرین و علل راه‌اندازی این جنگ اختصاص دارد.
نوشته شده توسط مجدسینا  | لینک ثابت | نظر بدهید

 

نامه‌های پس و پیش از انتخابات شنبه چهاردهم فروردین 1389 7:10
   

نگاهی به نامه‌های نوشته شده در چند ماه اخیر در فضای سیاسی کشور.
محمود عزیزی: سراغ سابقه نامه نگاری در میان سیاسیون را باید در دردوران مشروطه گرفت. زمانی که روحانیان از قم به تهران نامه می نوشتند، نامه نگاری آیت الله کاشانی به محمدمصدق و.... پس از انقلاب در چند سال اول نامه های فراوانی نوشته شد که برخی از انها 30 سال بعد فاش شد.نامه هاشمی رفسنجانی به امام درباره دلایل پایان جنگ، یکی از این موارد بود.

بعد از روی کار آمدن دولت نهم برخی اقدامات خلاف قانون اساسی، حداد عادل رئیس اخلاقی مجلس را مجبور کرد به احمدی نژاد نامه بنویسد تا از این طریق نمایندگانی که او را به حمایت بی قید و شرط از دولت متهم می کردند مجاب کند که این دفاع همیشگی نیست. هر چند نامه حداد با جواب تند و تیز رئیس جمهور مواجه شد و اقدام حداد را مستلزم نسبت دادن استنکاف و خودداری رئیس‌جمهور از ابلاغ قوانین دانست و نوشت:«مطابق مستندات ارائه شده به جناب‌عالی، نسبتی کاملاً نارواست.»

اپیدمی نامه نگاریانتخابات ریاست جمهوری و مناظره تاریخی موسوی و احمدی نژاد موجب شد اپیدمی نامه نگاری در بین سیاسیون رواج یابد. محتوای اکثر این نامه ها هشدارهایی بود که طرفین به یکدیگر می دادند. در این میان نامه جانبازی سیستانی به میرحسن موسوی در میانه هیاهوهای خبری گم شد.نامه ای که علی اصغر کیخا پس از انتخابات به موسوی نوشت. دلیل مهم این کار نامه ای بود که موسوی 23 سال قبل به او نوشته بود به شما اطمینان می دهم ضربه ای را که شما عزیزان تلاشگر بر سر قدرت های استکباری شرق و غرب وارد آورده اید، مجموعه حرکت ها و نهضت های آزادی بخش در طول عمر مبارزه خویش نتوانسته اند بر سر این قدرت ها فرود آورند و چه افتخاری از این بالاتر.به امید پیروزی نهایی.برادر شما  میرحسین موسوی. حالا بعد از ان سالها او به مردی که روزگاری نامه اش در آلبوم عکس های رزمندگان و دوستان شهیدش مایه افتخار و سرافرازی اش بود نوشت:«23 سال قبل بعد، از فتح فاو و زمانی که دشمن با تمام توان بر نظام مقدس جمهوری اسلامی هجوم آورده بود نامه شما به عنوان نخست وزیر کشور، به ما امید و توانایی دو چندان بخشید ... اما امروز بعد از چندین سال همنوا و همصدا شدن با دشمنان نظام و انقلاب و همسویی و هم صدایی با رسانه های غربی خصوصا صهیونیستی مایه دلسردی و شرمساری ما رزمندگان 8 سال دفاع مقدس را فراهم آورده است.»

جدل استاد و شاگردنامه نگاری هایی دوران انتخابات و پس از آن موجب شد حوادث بعدی بر مبنای بسیاری از آنها شکل بگیرد.نامه های که باید نوشته می شدتا در تاریخ بماند و قضاوت درباره اینکه چه کسی درست می گوید با آیندگان باشد.

دردوران انتخابات نامه انقادی نوشتن امتیازی برای رقیب انتخاباتی بود. چند روزی مانده به آغاز انتخابات بود که خبرگزاری ها نامه انتقادی سید مهدی شجاعی نویسنده شهیر اصولگرا به محمود احمدی نژاد را مخابره کردند. شجاعی در آن نامه رفتار و گفتار احمدی نژاد در جلسه مناظره با میرحسین موسوی، را موجب تعجب و تاثر خود عنوان کرده بود. مهمترین انتقادات شجاعی جنس اش فرهنگی بود.موضوعی که احمدی نژاد چند شب قبل در مناظره اش آن را پذیرفته بود. «اگر رفتار و عملکرد دولت شما طی چهار سال گذشته حقیقت و حقانیت مطلق بود و دیگران باطل محض، باز این شیوه‌های برخورد، پسندیده نبود ... مضاف بر این که مشکلات و کاستی‌ها و تخلفات این چهارساله اخیر هم کم نبوده است. بخصوص فرهنگ و هنر که من نسبت به آن اشراف نسبی داشته ام، عملکرد این دوره را به هیچ وجه قابل دفاع نمی‌بینم. این که شما هم اکنون از اهالی ریشه دار خطه فرهنگ و هنر کمتر کسی را در اطراف اردوگاه خود می‌بینید، ‌دلیلش گرایشات جناحی و سیاسی نیست. دلیلش بها ندادن به مقوله فرهنگ و هنر است و سپردن کارهایی بزرگ این عرصه به افراد کوچک.»

این نامه البته با واکنش شاگرد قدیمی او یعنی وحید جلیلی که زمانی با شجاعی مجله نیستان را منتشر می کردند،همراه شد. جلیلی بعد از نیستان، سردبیر مجله سوره شد.مجله ای که در سالهای دور شهید سید مرتضی آوینی آن را منتشر می کرد.

جلیلی در مقدمه نامه خود عباراتش را با این عبارات شروع کرد.«برادر و استاد عزیز جناب آقای سید مهدی شجاعی .سلام! سلامی سرشار از ابهام و استفهام. سید عزیز! نفسم تنگ شده است وقتی شما و دیگر دوستان عزیز را می‌بینیم که چگونه بی‌ عبرت‌گرفتن از هم‌جبهه شده‌اید که تا دیروز علیهشان شمشیر می زدید! »جلیلی در نامه گلایه مندانه خود تصریح کرد:«:ادب مرد به ز دولت اوست"! چه کسی یا کسانی شما را به این نتیجه رسانده‌اند که چشم بر رذائل و اراذلی که در اطراف میرحسین به وضوح دیده می‌شوند، ببندید؟ ...  سید عزیز! چرا "رزیتاخاتون" و "شازده" را نوشتید؟ آنها بدنام کردن و به ‌لجن کشیدن استوانه های نظام نبود؟ ...تیتر مصاحبه تان را با "سلام" یادتان رفته است؟: "جاسبی دروغ می‌گوید!" »

حاشیه سازترین نامه انتخاباتحاشیه ساز ترین نامه دوران انتخابات که از نگاه مخالفان شعله های آشوب را شعله ور کرد نامه هاشمی رفسنجانی به رهبر انقلاب بود.نامه ای که بدون سلام آغاز شد و در آن هاشمی رفسنجانی اظهارات احمدی نژاد در مناظره با موسوی را «عاری از حقیقت و غیرمسوولانه‌» دانسته بود و آن را با خاطرات تلخ اظهارات و اقدامات منافقان و گروهک‌های ضدانقلاب در سال‌های اول بعد از پیروزی انقلاب و نیز تهمت زدن‌ها در انتخابات ۸۴ و انتخابات مجلس ششم و لجن‌پراکنی‌های باند پالیزدار مقایسه کرده بود.

هاشمی در آن نامه صراحتا به مخالفت خود با دولت اشاره کرد و نوشت :« احتمالا عوامل دولت از نظر این‌جانب مطلعند که من ادامه‌ وضع موجود را به صلاح نظام و کشور نمی‌دانم و خود جناب‌عالی هم از این نظر من مطلعید و دلایل آن را هم می‌دانید...»

بند مهم نامه هاشمی که آنجا بود که او نوشت: «بر فرض این‌که این‌جانب صبورانه به مشی گذشته ادامه دهم، بی‌شک بخشی از مردم و احزاب و جریان‌ها این وضع را بیش از این برنمی‌تابند و آتش‌فشان‌هایی که از درون سینه‌های سوزان تغذیه می‌شوند، در جامعه شکل خواهد گرفت که نمونه‌های آن را در اجتماعات انتخاباتی در میدان‌ها، خیابان‌ها و دانشگاه‌ها مشاهده می‌کنیم.»

از دیگر نامه های مهم در تاریخ انتخابات می توان به نامه میر حسن موسوی به رهبر انقلاب اشاره کرد. نامه ای که رسانه ها محتوای آن را یک روز مانده به انتخابات به نقل از سایت کلمه منتشر کردند.

بعد از پایان انتخابات سیل نامه نگاری ها افزایش یافت.شاید مجید مجیدی فکر هم نمی کرد وقتی در ملاقاتش با موسوی وی پذیرفت که از خواسته خود بگذرد به ذهنش هم نمی رسید فردای آن روز وقتی با نامه ای نوشته شده به دیدار موسوی می رود سر مقاله کیهان موجب شود موسوی  از تصمیم قبلی خود صرفنظر کند و سریال نامه نگاری های او به شورای عالی امنیت ملی ،شورای نگهبان،ایت الله شاهرودی،مراجع تقلید، هاشمی رفسنجانی ،آغاز شود. هر چند نامه او به هاشمی رفسنجانی را حامیان وی تکذیب کردند.

5روز بعد از پایان انتخابات بود که موسوی در نامه ای به شورای عالی امنیت ملی درباره اقدامات غیرقانونی لباس شخصی ها نامه نوشت.

نامه های قمی
پس از آن هم نامه های سه گانه موسوی به شورای نگهبان نوشته شد و یک روز بعد او به همراه خاتمی،کروبی به آیت الله شاهرودی نامه نوشت و آنان مشابه این نامه را 4 روز بعد به دفتر مراجع فرستادند و در آن از آنچه موج وسیعی از دستگیری‌ها از میان فعالان ستادهای انتخاباتی خوانده بودند، گله کردند.

نامه ای که آیت الله صانعی در 5 مرداد بدان این گونه پاسخ داد.«تظلم‌های کتبی شما بزرگان ... دریافت شد. باید راه احقاق حق را بدون خشونت و با رعایت حفظ امنیت و رفتار مسالمت آمیز ادامه داد.»

در این زمان نامه های دوم و سوم موسوی به شورای نگهبان نوشته شد وی خواستار ابطال انتخابات ریاست جمهوری دهم و ارجاع موضوع به کمیته ای با حکمیتی شرعی و قانونی و مستقل، مورد اتفاق نامزدها و مراجع تقلید شد. خواسته هایی که تا کنون از سوی هیچ نامزد انتخاباتی مطرح نشده بود.

نامه های از جنس تذکر و نصیحت
اتفاقات رخ داده در روزهای بعد از انتخابات موجب شد نامه های از سوی برخی مسئوولان به میرحسین موسوی نوشته شود. نامه مصطفی پورمحمدی و سردار احمدی مقدم در این میان شاخص تر بود. نامه ای که اولی لحنی دوستانه و موشفقانه داشت و دومی تحکم آمیز.

پورمحمدی در نامه ای که رسانه ها  آن را «نامه وزیر معزول احمدی نژاد» به موسوی تعبیر کردند، نوشت: اینجانب به‌دلیل مسئولیتم در سازمان بازرسی کل کشور، مایل نبودم درباره مسایل انتخابات و روند عملیات رأی‌گیری اظهارنظر کنم... بر اساس سابقه حضورم در وزارت کشور و اطلاعات گذشته و ارزیابی اجمالی و اولیه و بررسی آرای مناطق و پیش‌بینی‌های قبلی معتقدم، با توجه به مکانیزه‌ بودن سیستم انتخابات و درگیری عوامل فراوان و ساز و کار موجود و جاری امکان سوء استفاده و تخلف گسترده امری دشوار و امکان وقوع آن ضعیف است و در نتیجه نهایی آرا اثرگذار نیست. ...»

در نامه احمدی مقدم اما وی مسائل رخ داده در پس از انتخابات را متوجه موسوی می داند و از او می خواهد صف خود را از اغتشاش گران جدا کند.

فراز مهم این نامه بند آخر آن بود که فرمانده نیریوی انتظامی در آن با هشدار به موسوی یاد آور می شود: «در پایان اعلام می‌کنم که در صورت تداوم رویه کنونی، ناجا در راستای حفظ نظم و امنیت جامعه و مردم، به صورت قاطع با اقدامات غیرقانونی براساس وظایف ذاتی خود برخورد خواهد کرد و جای هیچ گله‌ای وجود نخواهد داشت.»

سرعت حوادث بیش از پیش بینی ها بود. مسئوولان تیم انتخاباتی موسوی تصمیم می گیرند راه حل های خود را با مسئولان کشور پیگیری کنند تا شاید از این طریق گامی در حل این مشکل بردارند. عباس آخوندی و نامدار زنگنه طی نامه‌ای به علی لاریجانی راه‌های برون‌رفت از بحران به‌وجود آمده در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم را پیشنهاد کردند. نامه ای که 30 خرداد به دفتر لاریجانی می رود اما محتوای  ان یک ماه بعد منتشر می شود. بخش مهم این نامه بند اقدامات اجرایی آن بود که آخوندی و زنگنه پیشنهاد می کنند که  موسوی در یک و یا چند برنامه زنده صدا و سیمای جمهوری اسلامی اجازه حضور جهت طرح مسائل خود داشته باشد. اجازه راهپیمایی اعتراضی به موسوی و تشکیل شورایی از رجال ملی و مورد اعتماد مردم سه پیشنهاد این دو چهره سیاسی به لاریجانی است. به نتیجه نرسیدن این پیشنهادات دو چهره روحانی تیم انتخاباتی موسوی را مجاب می کند تا نامه ای به دبیر شورای نگهبان بنویسند.اول تیر ماه علی اکبر محتشمی پور و عبدالواحد موسوی لاری از اعضای کمیته صیانت از آراء درنامه ای خود به دبیر شورای نگهبان پیشنهاد می دهند ته برگ تعرفه های مصرف شده در شعب اخذ در اختیار کمیته ای مورد اعتماد دست اندرکاران انتخابات و نامزدها قرار گیرد. سپس به نحو مقتضی فهرست اسامی رای دهندگان استخراج و با استفاده از پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور - که دسترسی سریع به آن میسر است - تطبیق گردد؛ بدیهی است در این صورت تعداد دقیق رای دهندگانی که واجد شرایط قانونی بوده اند؛ مشخص خواهد شد.» نامه ای که معلوم بود مورد قبول آیت الله جنتی به عنوان دبیر ورای نگهبان واقع نمی شود.


گیرنده: میر حسن موسوی
از آغازین روزهای تیر ماه بیشتر نامه ها یک مقصد مشترک داشت. دفتر میر حسین موسوی .از نامه تشکل های دانشجویی تا نامه اشخاص حقیقی به وی. یکی از این نامه ها مربوط به حسن عسکری راد مشاور شهید رجایی بود که وی در آن به انتقاد از موسوی پرداخته بود. نامه ای که متن آن با نامه 9 خرداد او به موسوی زمین تا آسمان متفاوت بود. عسگری در نامه خود به موسوی یادآور شده بود که «حضرتعالی که یک عنصر فرهیخته سیاسی حوزه خردورزی بودید و با هشت سال تجربه مدیریت حساس اجرایی و بیست سال در حاشیه امن، فراز و فرودهای کشور را رصد کرده بودید....شما که این همه سال غنودن و استراحت در سایه امن را به کار فرسایشی در میدان تلاش ترجیح داده بودید حداقل نمی توانستید به خودتان زحمت بدهید و حرکت رو به رشد این ملت خواهان عدالت را دنبال کنید؟»

او با یادآوری خاطره ای خود نوشته بود«بد نیست یادتان ب

/ 0 نظر / 19 بازدید